Milí začínajúci učitelia

Autor: nikola krekanova | 15.8.2011 o 11:32 | (upravené 15.8.2011 o 21:50) Karma článku: 12,27 | Prečítané:  2148x

Ani mne neušla v televíznych novinách tá skvelá, ba priam fantastická správa o extra bonuse pre začínajúcich učiteľov... Ani Vám? a tiež Vás to tak nadchlo, že teraz ideme byť hádam všetci učiteľmi !!!

Tuším, že táto super novinka sa tu objavila včera. Ako nalákame čerstvých absolventov učiteľského povolania do škôl k neposlušných deťom,  na pozíciu s nízkym, či nedostatočným platom  ? Predsa im dáme bonus taký, že sa z toho všetci absolventi po..... :) Nuž, ne/viem, ktorá "super hlava" toto vymyslela, ale  ako povedal reportér, ktorý sa venoval tejto téme v správach, nájsť absolventa, ktorý by bol ochotný nastúpiť po ukončení štúdia na takéto miesto, ktoré bolo kedysi vážené! bolo dnes podobné hľadaniu ihly v kope sena.

Keď si spomeniem na svoje časy na strednej či základnej škole, vidím len staršie učiteľky a učiteľov, ktorí mali síce skúsenosti, aj vedeli naučiť (niektorí nie), ale chýbal im akýsi stret s dobou, v ktorej učili.  Čo potom, keď si na svoje školské časy spomenie môj 50 ročný otec a jeho 83 ročný otec.... Nuž ale, vždy bolo tým učiteľom zrejme lepšie, ako im je teraz. Pretože kedysi bol učiteľ vážený človek. NEzažila som to, poznám to len z rozprávania, ale viem si to predstaviť.  Sedieť v školskej lavici s rukami za chrbtom, musieť sa zdraviť nahlas a výrazne, nie si mumľať popod nos spôsobom, že to naozaj nik nerozozná. Kto na hodine mukol bez vyzvania, pochodil zle, a určite žiaci v oných časoch minulých na hodinách neschovávali pod lavicami mobily, mp3 prehrávače a iné veci, ale vnímali čo im človek hovorí, či to bolo na matematike, či iných, menej obľúbených predmetoch.

Ale načo budeme spomínať na niečo, čo už nikdy nebude. Dnes, keď jedni bojujú proti tomu, aby deti sedeli za počítačmi, tak druhí tlačia do škôl elektronické učebnice. Dnes, keď aj na VŠ, kde ja študujem, je o štúdium akademických predmetov, či učiteľských predmetov enormný záujem, len mizivé percento ľudí, ktorí to skutočne doštudujú sa podujmú na takúto prácu. Lebo dnes, keď sa ja rozprávam so svojimi spolužiakmi, všetci sa zhodneme na tom, že robiť také povolanie, s detiskami, aké sú dnes, a za také peniaze... to nás teda neláka.  Je to smutné, že v ročníku mám približne 80 spolužiakov a možno 5 zo všetkých "snívajú" o povolaní učiteľa. Je to smutné, no zároveň reálne.

A tak keď som videla tento super výmysel v TV novinách, že k platu cca 499€ dostane začínajúci učiteľ 6%, nuž ... neviem či je to až natoľko motivujúce, aby niektorý z tých mojich 80-tich spolužiakov zmenil po týchto prázdninách názor na to, aké povolanie bude po škole vykonávať. Veď predsa asi každý z nás bude robiť radšej za 700 a viac € inú prácu, ako za 499€ prácu učiteľa.

A pozrime sa na to tak, že sme v podstate generácia nových učiteľov, v školách učia učitelia, ktorí už mladší nebudú a učia v podmienkach a za plat, aké si určite nezaslúžia. Kto bude vychovávať a učiť naše deti, keď o toto lukratívne zamestnanie nik nebude mať záujem ? Alebo sa štát spoľahne na to, že predsa sa snáď  medzi mladými ľuďmi ešte nájdu aj takí, ktorí budú chcieť učiť  a vari zadarmo....?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

V jadre Únie už sme, je na Ficovi, čo ďalej

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?