smutná integrácia

Autor: nikola krekanova | 27.5.2012 o 19:32 | (upravené 27.5.2012 o 20:35) Karma článku: 12,21 | Prečítané:  810x

Aké je to, nevidieť svet okolo seba? Koľko ráz ste sa to opýtali sami seba? zaviazali ste si niekedy oči, a pokúsili ste sa chodiť tak po bratislavských uliciach?

Už dávnejšie som spoznala skvelú osobu, je mi skoro ako sestra. Je veľmi iteligentná, múdra, šikovná, ambiciózna a hlavne snaživá. Kde by si mnohí z nás povedali, končím, ona si povie, v pohode.

Je nevidiaca a vďaka nej vidím, aká je naša spoločnosť "nepripravená".

Pred dvadsiatimi a viac rokmi mali nevidiaci a inak postihnutí ľudia v našom štáte nárok na vzdelanie v špeciálnej škole, základnej, a potom ak chceli, mali chuť a záujem, no hlavne možnosti a prostriedky, mohli ísť študovať do nejakej odbornej školy, kde sa naučili vykonávať istú profesiu, ktorú im ich postihnutie "dovoľovalo". Išlo prevažne o masérstvo, prípadne o fyzioterapiu.

V tom čase bolo zrejme veľkou raritou ak postihnutý človek, napríklad nevidiaci ukončil úspešne základnú, strednú a aj vysokú školu.

Aká je situácia dnes? Približne rovnaká, aj keď možností je možno o trochu viac. Objavili sme pojem integrácia a do bežných škôl a tried sa snažíme začleňovať postihnuté deti, aby sa tomuto prostrediu prispôsobili oni, ale aby sa takémuto javu prispôsobili aj bežné deti.

Koľko možností má ale napríklad nepočujúci alebo nevidiaci človek, ktorý úspešne ukončí druhý stupeň vysokej školy a má záujem zamestnať sa ako bežní občania?

To je prípad skvelej osoby, o ktorej hovorím. Perfektne ovláda nemčinu aj angličtinu, z oboch jazykov má svetovo uznávané certifikáty, zúčastnila sa mnohých konferencií, stretnutí, prevažná väčšina z nich sa konala v rôznych európskych krajinách. Dokázala toho mnoho. Nezištne pomáha iným. Je darkyňa krvi. Prispieva na charitu.

Keď svoj trojstranový životopis v slovenčine, alebo angličitne predložila úradu práce na nedávnom veľtrhu s ponukami práce, s otázkou, či by sa uplatnila, a kde,  pracovníčka úradu ostala v nemom úžase stáť.  Odporučili ju na akýsi spolok, ktorý jej údajne dokáže sprostredkovať prácu v chránenej dielni.  Človek s jej schopnosťami a hlavne vedomosťami má podľa tejto krajiny možnosť uplatnenia v chránenej dielni.  Zjavne naša spoločnosť nie je tak vyspelá, aby dokázala vytvoriť pracovnú pozíciu pre nevidiaceho človeka bez predsudkov, pochybností a pripomienok. Všetci si totiž povedia, že slepec predsa nemôže vedieť vykonávať bežnú kancelársku prácu, nemôže vedieť komunikovať s ľuďmi, nemôže zastávať svoju pozíciu tak, ako vidiaci človek. KDE je napísané toto pravidlo ?

Keď niekto nevidí, nemusí byť zároveň hlúpy a nevzdelaný! Keď niekto vyzerá inak ako hollywoodska celebrita, nemusí byť neschopný a nechcený!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

V jadre Únie už sme, je na Ficovi, čo ďalej

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?